Twoi sprzymierzeńcy w przygotowaniach do matury z matematyki

Matura zbliża się wielkimi krokami i najwyższy czas wziąć się do nauki. Jeśli potrzebujesz sprawdzonych pomocy, które pomogą Ci się dobrze przygotować do matury z matematyki, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Podpowiemy Ci, w co warto się zaopatrzyć, żeby uczyć się efektywnie.

Zeszyty i podręczniki

Znajdź książki i zeszyty z poprzednich lat nauki. Może nie są to pomoce, na których powinieneś poprzestać, ale z pewnością pomogą Ci one uporządkować i odświeżyć wiedzę. Przejrzyj je, posegreguj, porób notatki. Przypominając sobie kolejne zagadnienia obowiązujące na maturze z matematyki, rozwiązuj zadania z podręcznika. To nic, że już kiedyś musiałeś się z nimi zmierzyć. Tym lepiej! Jeśli pojawi się problem, w zeszycie na pewno znajdziesz rozwiązanie.

Repetytoria maturalne

Sprawdzą się zwłaszcza w sytuacji, kiedy czasu jest niewiele, a trzeba powtórzyć cały materiał. Będą też niezastąpione, jeśli nie możesz liczyć na własne notatki z poprzednich lat. Repetytoria są wydawane w dwóch wersjach, z pewnością więc znajdziesz odpowiednie dla siebie – bez względu na to, czy zdajesz maturę z matematyki na poziomie podstawowym, czy z królową nauk chcesz się zmierzyć na maturze na poziomie rozszerzonym.

Dobre repetytorium to takie, które:

• uwzględnia wymagania podstawy programowej, a więc zostały w nim omówione wszystkie zagadnienia, które powinieneś opanować, by zdać maturę z matematyki;
• zawiera i teorię, i zadania z odpowiedziami, jeśli zatem będziesz rozwiązywał zadania i sprawdzał poprawność odpowiedzi, przekonasz się, na ile udało Ci się opanować daną partię materiału.

Arkusze maturalne

Teoria i zadania to nie wszystko. Aby dobrze zdać maturę z matematyki, musisz jeszcze oswoić się z testami – poznać specyfikę zawartych w nich zadań i typowe pułapki, na które trzeba uważać. Zajrzyj najpierw na stronę CKE (www.cke.edu.pl). Znajdziesz tam przykładowe arkusze wraz z rozwiązaniami i omówieniami. Nawet jeśli spotkałeś się z nimi już na lekcji w szkole, prześledź je dokładnie w domu jeszcze raz.

Nie poprzestawaj na arkuszach z ubiegłych lat. Poszukaj w Internecie i w księgarniach innych testów i ćwicz, ćwicz, ćwicz. Nie tylko rozwiązuj arkusze, lecz także rozwiązuj je na czas (jeśli zdajesz maturę z matematyki na poziomie podstawowym – ustaw stoper na 170 minut; jeśli czeka Cię matura na poziomie rozszerzonym – na 180 minut).

Materiały opracowane przez CKE

Zbiór zadań z rozwiązaniami , ponad 200-stronicowe materiały pomocnicze dla uczniów i nauczycieli oraz tablice matematyczne (tablice będą dostępne na maturze z matematyki) – oto co poza arkuszami udostępnia na swoich stronach CKE. Skorzystaj z tych materiałów. Zobacz, które wzory znajdziesz w dostępnych na maturze tablicach, a których powinieneś się nauczyć. Porozwiązuj zadania i poznaj wskazówki. Pamiętaj, że autorzy tych materiałów przygotują arkusze, które będziesz rozwiązywał w maju. Warto wiedzieć, czego oczekują.