Szykujesz ściągi na maturę? Zobacz, czym to grozi

Stresujesz się przed maturą z matematyki lub z innego przedmiotu? Obawiasz się, że możesz zapomnieć najbardziej oczywiste rzeczy i dlatego postanowiłeś sobie „pomóc” ściągawkami? Przemyśl to dobrze! Ściąganie na maturze jest tak samo nieuczciwe, jak ściąganie podczas szkolnego testu, ale konsekwencje w tym pierwszym przypadku mogą być znacznie bardziej przykre. Dowiedz się, co może się stać, jeśli zaryzykujesz wniesienie ściągawek na salę egzaminacyjną.

Być może słyszałeś o kimś, kto ściągał na maturze i nie miał z tego powodu żadnych przykrości. Pamiętaj jednak, że szkolne legendy często niewiele mają wspólnego z prawdą, a dając im posłuch, ryzykujesz własną przyszłość. Zobacz, jakie są fakty…

Co grozi za ściąganie na maturze?

Zapomnij o podpatrywaniu rozwiązań kolegi i o ściągach. Nie licz na to, że uda Ci się znaleźć odpowiedź na wniesionym ukradkiem smartfonie. CKE stawia sprawę jasno: za samo wniesienie na salę egzaminacyjną sprzętu elektronicznego, a także za wszelką niesamodzielność na maturze – czy to polegającą na posiłkowaniu się wiedzą kolegi, czy na korzystaniu ze ściągawek – grozi unieważnienie egzaminu.

Nawet jeśli uda Ci się wnieść na salę telefon lub ściągawkę i skorzystać z niedozwolonej „pomocy”, nie ciesz się przedwcześnie. Gdy będziesz przepisywał rozwiązanie bez zrozumienia, możesz zrobić to w taki sposób, który pokaże, że ściągałeś. Jeżeli egzaminator zorientuje się podczas sprawdzania pracy, że coś takiego się zdarzyło, egzamin (mimo że nie zostałeś złapany na gorącym uczynku!) zostanie unieważniony.

Unieważnienia naprawdę się zdarzają

Jeśli myślisz, że zapowiedzi o unieważnieniu egzaminu za niesamodzielną pracę to tylko pogróżki, mylisz się. Z informacji CKE wynika, że np. w 2015 roku unieważniono aż 370 egzaminów, w tym 122 z powodu niesamodzielnego rozwiązywania, a 225 z powodu naruszenia przepisów dotyczących sposobu przeprowadzania egzaminu (do przepisów tych zalicza się zakaz wnoszenia sprzętu telekomunikacyjnego).

W przypadku samej matury z matematyki u 48 osób egzaminatorzy podczas sprawdzania prac stwierdzili brak samodzielności, a 9 osób zaszkodziło sobie wniesieniem na salę telefonu bądź innego sprzętu. Naprawdę nie warto iść w ich ślady. Tym bardziej, że w przypadku unieważnienia egzaminu nie przysługuje prawo do poprawki. Maturę można ponownie zdawać dopiero za rok.

A jednak zrób sobie ściągę!

Nie bierz ściągawek na egzamin, ale… zrób je, bo pisanie ściągawek może okazać się świetnym sposobem na powtórki. Zrób je i zostaw w domu. Albo zrób je dużo wcześniej, na kilka miesięcy przed maturą, i noś ze sobą. Zaglądaj do nich, ilekroć stoisz w kolejce, jedziesz autobusem albo siedzisz w poczekalni. Czytaj wypisane tam hasła, wzory i rozwijaj w myślach powiązany z nimi materiał. Jeśli się okaże, że czegoś nie możesz sobie przypomnieć, zajrzyj w domu do odpowiedniej książki. Zobaczysz, że w ten sposób wiedza sama Ci wejdzie do głowy i podczas majowego egzaminu nie będziesz już potrzebował żadnych ściągawek.