Jak się uczyć, aby mieć efekty?

Uczenie się to proces, na który wpływa wiele elementów. Jego efektywność zależy od czynników związanych zarówno z osobą uczącą się, jak i z otoczeniem, w którym ona przebywa. Chcesz zorganizować sobie naukę tak, by przygotowania przebiegały przyjemnie i przyniosły wymarzone rezultaty? Dowiedz się, jak to zrobić!

Zadbaj o atmosferę

Uczysz się do matury z matematyki lub innego przedmiotu? Stwórz sobie atmosferę sprzyjającą owocnej pracy. Ucz się w miejscu, które Cię nie dekoncentruje – najlepiej w takim, w którym dobrze się czujesz.

Wybierz najlepszą porę

Pora dnia ma znaczenie. Zastanów się, kiedy najlepiej Ci się pracuje. Może rano, kiedy wszyscy jeszcze śpią? A może późnym wieczorem? Zadbaj, by była to pora zgodna z Twoim indywidualnym rytmem, i aby wokół panował spokój.

Pozbądź się rozpraszaczy

Wyeliminuj wszystko, co może źle wpłynąć na koncentrację. Wyłącz telefon i komputer. Jeśli komputer jest Ci potrzebny do pracy, wyloguj się z portali społecznościowych, zamknij skrzynkę e-mailową i wszystkie strony, na które mógłbyś mieć ochotę zerknąć.

Zorganizuj przestrzeń

Dobrze zorganizuj miejsce nauki do egzaminu maturalnego. Niech w pomieszczeniu, w którym się uczysz – zwłaszcza na biurku – panuje porządek. Nieład może sprawić, że trudno będzie Ci się skupić.

Przygotuj plan

Opracowanie porządnego planu nauki to z pewnością świetny pomysł. Niech będzie konkretny – rozpisany zgodnie z możliwościami i czasem, jaki pozostał do matury. Realizuj plan konsekwentnie. Pamiętaj, że czas nie będzie łaskawy dla Twoich zaniedbań.

Znajdź motywację

Ogromne znaczenie mają motywacja oraz świadomość, że matura jest tylko etapem na drodze do wymarzonego celu. To, jak bardzo Ci zależy na osiągnięciu owego celu, może wpłynąć na proces uczenia się. Chcesz zdać jak najlepiej, żeby dostać się na wymarzone studia? Myśl o tym, ilekroć poczujesz, że zaczyna Ci brakować sił.

Nastaw się pozytywnie

Dużą rolę odgrywa również pozytywne nastawienie. Wiara, że dasz radę powtórzyć cały materiał do matury, że zdasz i dostaniesz się na wymarzone studia, potrafi wiele zdziałać. Nagradzaj się za małe osiągnięcia, a niepowodzenia traktuj – jak Thomas Edison – jako krok przybliżający Cię do sukcesu.

Odpoczywaj

Odpowiednia ilość snu oraz wypoczynek również mogą mieć zbawienny wpływ na wyniki nauki. Zmęczenie i niewyspanie powodują, że mózg przestaje sprawnie funkcjonować i nauka nie idzie już tak łatwo. Dbaj o swój organizm, a zobaczysz, że on Ci się odwdzięczy.

Prowadź zdrowy styl życia

Równie ważna jest odrobina rekreacji – rower czy spacer mogą sprawić, że będziesz mieć większy apetyt na naukę. Pomyśl też o zastosowaniu właściwej diety, która jest bardzo istotna w czasie, gdy Twój organizm pracuje na najwyższych obrotach.

Zachowaj umiar

Ucząc się, pamiętaj, by mimo wszystko zachować umiar. Wielogodzinne przesiadywanie nad książkami nie wpłynie dobrze na poziom Twojej wiedzy. Lepszy rezultat osiągniesz, jeśli będziesz sobie robił częstsze przerwy.

Zadbaj o różnorodność

Nauka nie musi być nudna! Nie wkuwaj na pamięć, tylko staraj się zrozumieć. Kiedy już zrozumiesz, powtarzaj, jak często się da, i zadbaj, by powtórki te były jak najbardziej urozmaicone. Rozwiązuj testy, quizy, schematy, rób kreatywne notatki, ucz się ze znajomymi i wspólnie się przepytujcie. W ten sposób czas przygotowań będzie nie tylko owocny, lecz także miło go spędzisz.