Jak efektywnie rozplanować naukę do matury z matematyki?

Matematyka, wbrew pozorom, nie jest przedmiotem, który można wykuć. Wymaga myślenia i kombinowania. Podobnie jest z przygotowaniami do matury z matematyki. Niewiele wskórasz, jeśli zasiądziesz do nich w ostatniej chwili i zaczniesz się uczyć na pamięć. Tu trzeba myśleć strategicznie i tak rozplanować powtórki, by wiedza pozostała w głowie na długo. Dowiedz się, jak zorganizować sobie przygotowania do matury z matematyki, by przyniosły one wymarzony efekt.

Rozpraw się z zaległościami

Efektywna nauka to usuwanie zaległości. Aby je wyeliminować, musisz się dowiedzieć, jakie masz braki. Rozwiązuj arkusze maturalne z poprzednich lat i zadania ze zbiorów, a kiedy trafisz na problem, śledź drogę dochodzenia do rozwiązania i uważnie czytaj wyjaśnienia podane w kluczu. Zaglądaj też do repetytoriów. Rób własne notatki w taki sposób, abyś mógł w razie potrzeby szybko odnaleźć potrzebne Ci informacje – podkreślaj na kolorowo, zaznaczaj, twórz mapy myśli i tabelki.

Urozmaicaj sobie naukę

Nikt nie powiedział, że musisz cały czas ślęczeć nad książką. Powtarzając materiał do matury z matematyki, możesz też korzystać z zasobów internetu (z filmów z wyjaśnieniem trudnych zagadnień, forów dla maturzystów, zbiorów zadań, przykładowych arkuszy) albo spotykać się z przyjaciółmi na wspólne powtórki (wzajemne odpytywanie się quizy lub matematyczne kalambury urozmaicą naukę). Możesz wreszcie tworzyć kolorowe pomoce – tablice i plakaty, które na kilka miesięcy ozdobią Twój pokój, a przy okazji będą świetnym sposobem na zdobycie i utrwalenie nowej porcji wiedzy.

Dobry plan to połowa sukcesu

Jeśli dobrze zaplanujesz powtórki z matematyki, to nawet matura na poziomie rozszerzonym nie będzie problemem. Zamiast działać z doskoku, zrób precyzyjny plan czym i kiedy się zajmiesz. Znajdź czas zarówno na rozwiązywanie zadań, jak i na systematyczne powtarzanie teorii. Pamiętaj też o powracaniu do przerobionych już zagadnień. Jeśli chcesz, by przedostały się do pamięci długotrwałej, poświęć każdemu z nich godzinę pierwszego dnia, pół godziny – dzień później, a potem co kilka dni rób sobie krótkie, hasłowe powtórki. Pamiętaj też o wyznaczeniu czasu nauki – najlepiej o takiej porze, kiedy najlepiej Ci się pracuje. Zachowaj przy tym zdrowy rozsądek – nie zakładaj, że nauka zajmie Ci więcej niż połowę wolnego czasu. Pomyśl też o wypoczynku – sporcie  i śnie – który pomoże Ci zregenerować siły i dotlenić mózg.

Skoncentruj siły

Już na początku roku szkolnego zobacz, jakie przedmioty będą brane pod uwagę w procesie rekrutacji na Twój wymarzony kierunek, i wybierz przedmiot dodatkowy. Jeśli masz do wyboru np. biologię albo matematykę, którą i tak musisz zdawać, to być może lepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na możliwie najlepszym opanowaniu tego drugiego przedmiotu. Weź korepetycje lub zapisz się na kurs maturalny z matematyki. Im mniej przedmiotów będziesz miał do opanowania, tym bardziej możesz się na każdym z nich skoncentrować i lepiej się nauczyć.