I Ty zdasz maturę z matematyki, humanisto!

Są tacy, którzy mogą pisać długie wypracowania i godzinami dyskutować o poezji, za to sama myśl o matematyce sprawia, że skóra im cierpnie i zaczynają snuć czarne wizje. Znasz to? Jeśli tak, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: maturę z matematyki może zdać nawet zadeklarowany humanista. Jakim cudem? Dzięki kilku sprawdzonym sposobom.

Daj sobie czas

Przypomnij sobie różne umiejętności, które chciałeś kiedyś opanować. Może była to jazda na rolkach, może gra na gitarze, a może posługiwanie się językiem obcym. Każda z nich wymagała czasu. Z matematyką jest tak samo! Zarezerwuj sobie m.in. godzinę dziennie tylko na ten przedmiot. Niech nikt Ci wtedy nie przeszkadza. Nie spiesz się. Pozwól sobie na pracę we własnym tempie, choćby oznaczało to początkowo rozwiązywanie jednego zadania dziennie. Najważniejsze, abyś uczył się systematycznie i nie zostawiał niczego na później, nawet działów, których nie lubisz. Braki wcześniej czy później dadzą o sobie znać.

Myśl i dociekaj

Kiedy się uczysz, nie wkuwaj, ale myśl! Nie ucz się na pamięć regułek ani schematów rozwiązań. Po zmianach zasad egzaminu maturalnego bardzo dużą wagę przykłada się do myślenia naukowego, umiejętności rozwiązywania problemów i działań, które nie są oparte na znanych algorytmach. Naucz się myśleć. Zatrzymuj się nad kolejnymi zadaniami i główkuj. Baw się w detektywa – postaw sobie za cel zrozumienie, co z czego wynika. Zobaczysz, jak dużo przyjemności Ci to sprawi.

Zaprzyjaźnij się z teorią

Jeśli widzisz, że podczas rozwiązywania zadań popełniasz błędy, wróć do początku – dokładnie przestudiuj teorię. Być może nie mogłeś rozgryźć związku między kolejnymi fragmentami równania, bo nie znałeś jakiegoś prawa, które zostało w nim zastosowane. Postaraj się dobrze zrozumieć zagadnienie, które zgłębiasz. Zanim przejdziesz do rozwiązywania zadań, zastanów się, czy na pewno wszystko jest już jasne. Naucz się wzorów. Nieważne, że na egzaminie będą dostępne tablice matematyczne. Warto znać wzory i wiedzieć, jak je stosować.

Znajdź wsparcie

Co dwie głowy, to nie jedna. Zwłaszcza jeśli druga „głowa” rozumie matematykę. Znajdź kogoś, kto zna tajniki tego przedmiotu. Może to być znajomy, którego zawsze będziesz mógł zapytać o to, czego nie rozumiesz, lub poprosić, abyście poświęcili więcej czasu zadaniom, które sprawiają Ci trudność. Jeśli w kręgu znajomych nie masz takiej osoby, pomyśl o korepetycjach. Każde rozwiązanie, które pomoże Ci rozwikłać kolejną zawiłość, jest dobre – da Ci motywację do dalszej nauki.

Zadbaj o strategię

Zanim rozpoczniesz przygotowania do matury, zapoznaj się z wymaganiami maturalnymi – wszystkie wytyczne znajdziesz w informatorze o egzaminie maturalnym z matematyki opracowanym przez CKE. Pamiętaj też, że rozwiązywanie zadań testowych wymaga nie tylko wiedzy, lecz także opanowania pewnej techniki. Nauczysz się jej, przerabiając przykładowe arkusze maturalne. Rozwiązuj też testy maturalne z poprzednich lat. Ćwicz dużo i sprawdzaj, czego już się nauczyłeś. Dobrym pomysłem byłoby też zaopatrzenie się w repetytorium maturalne, które krok po kroku przeprowadzi Cię przez przygotowania i pomoże zrozumieć najtrudniejsze zagadnienia matematyczne.